Solná princezna

28. dubna 2009 v 17:00 | Jana K |  Knihy o císaři Franzi Josefovi a jeho bratrech
Podtitul: Tajná milenka císaře Františka Josefa
Autor: Hubert Pointinger
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 7/2009
Počet stran: 160, čb. obrázky v textu

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Die Salzprinzessin", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2007 přeložila Pavla Lutovská.
Anotace:
Císař František Josef I. měl ve svém životě několik milenek. Známá je jeho avantýra s Annou Nahowski a Kateřinou Schrattovou. O jeho zvláště vroucím vztahu s Therezií Poitingerovou, dcerou majitele usedlosti u Mondsee, přezdívanou Solná princezna věděla dosud jen autorova rodina. Z tohoto utajovaného vztahu, který trval 10 let, vzešly čtyři děti s modrou krví.
Hubert Poitinger, přímý mužský potomek Františka Josefa, představuje císaře, jak jsme ho dosud neznali - jako vášnivého, oddaného, skrz naskrz citlivého milence.
Na pozadí malebné kulisy Solné komory nám přibližuje půvabnou a zajímavou historii své rodiny.

Začněme známým výrokem, který všichni známe z Knihy knih, totiž "Na počátku bylo Slovo." I na počátku tohoto příběhu byla slova, slova z úst jeptišky, která po téměř sto letech oživila následující skutečný příběh.

Tato kniha vypráví o neobvyklém milostném vztahu, který se odehrál mezi Solným princem a jeho Solnou princeznou a trval téměř deset let. Míněn je rakouský císař František Josef I. a Theresie Pointingerová, nejstarší dcera sedláka od jezera Mondsee.
Vztah Františka Josefa k obyvatelům Solné komory je dostatečně dobře známý, stejně jako jeho vztah k "prostým" a "pracujícím" lidem. Dodnes ovšem nebyla zmíněna a popsána okolnost, že měl pro lidi ze Solné komory zcela zvláštní slabost, která vyústila v milostném vztahu s Theresií, císařem láskyplně nazývanou "Rézinka".
Desetiletí, kdy se František Josef stýkal se svou Rézinkou, lze označit jako úsek života, v němž s velkou pravděpodobností prožíval naplnění svých potřeb jako muž - o čemž mimo jiné svědčí jejich čtyři děti. Přes stavovské rozdíly to byl velmi důvěrný, milostný vztah, provázený vzájemnou citovou závislostí, jenž by navíc nepochybně trval mnohem déle, kdyby se o císařovu milenku s úspěchem neucházel místní hraběcí myslivec, který později sloužil samotnému císaři.

O autorovi:
Hubert Pointinger, ročník 1961, ženatý, pracuje jako pilot a žije v Solné komoře. Jako autor této knihy vybízí čtenáře i čtenářky k prozkoumání vlastní rodinné minulosti.

Ukázka z knihy:
Když se Rézinka vzpamatovala, pozvala Františka Josefa dovnitř. Ve světnici praskal vesele oheň, a tak si František Josef odložil a snědl s velkou chutí jídlo, které mu Rézinka připravila na železné pánvi na otevřeném ohni. Při jídle se jí císař vyptával, jak se má a jestli má moc práce, ale také, zda je na všechnu tu práci na salaši sama. Myslivecké oblečení setřelo v císařových očích všechny stavovské rozdíly, neboť při pohledu na majestátnost hor a mocnou přírodu kolem si uvědomoval vlastní slabost a lidské meze. Právě toto poznámí mu však vždy dodávalo novou sílu.
Po chvíli se František Josef posadil vedle Rézinky a zanedlouho spočinula jeho ruka plná očekávání na jejím klíně. Jako omámená vložila Rézinka svou drobnou ruku do jeho, a když krátce nato ucítila, jak se jeho horké rty dotýkají její pokožky a pootevřených úst, propukla plnou silou vášeň, kterou si léta schovávala jen pro něho.


Moje hodnocení:
Doplním, jakmile kniha vyjde.

21. 7. 2009 - tak knihu jsem si koupila minulý týden a o víkendu ji přečetla tak tady je hodnocení -

Na knize lze hlavně ocenit, že přichází s informacemi, které nejsou vůbec známé. O "milostivé paní" Kateřině Schrattové toho bylo napsáno spousta, stejně tak jako o další všeobecně známé císařově milence Anně Nahowské. Ale v žádném pramenu jsem se nedočetla o Theresii Poitingerové, předchůdkyni těchto dvou známých žen v císařově životě. Z tohoto pohledu je kniha dost zajímavá, možná jsem ale očekávala, že autor vylíčí vztah císaře a své prababičky Theresie Poitingerové trochu víc do hloubky, ale moc se toho nedozvíme. Dočteme se ale hodně informací o rodině Poitingerových a o životě obyčejných lidí v devatenáctém století, což je myslím velmi zajímavé a je tak možno udělat si obrázek, jak lidé tehdy žili na venkově. Na závěr se také dočteme o osudech čtyř dětí, které "Rézinka" císaři porodila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jitka Jitka | E-mail | 29. dubna 2009 v 19:51 | Reagovat

Tak na tuhle knihu už se těším...:)
myslím,že má vyjít na začátku léta.

2 Sisssi Sisssi | 18. prosince 2011 v 12:04 | Reagovat

Přesně jak říkáš - přínosné z hlediska toho, že jsme se dozvěděli o další ženě z císařova života, ale jinak...šílela jsem nad pasážemi, kde je jejich vztah líšen jako velká láska. Takové věci pan autor nemůže vědět ani z vyprávění té své tety jeptišky. Snahu oceňuji, ale zdá se mi, že mu někdo promluvil do duše, aby to bylo napsáno jako příběh kdovíjaké lásky a tím pádem se to líp prodávalo.

3 Sisssi Sisssi | 18. prosince 2011 v 12:06 | Reagovat

A taky můj obdiv k tomu, že mejí doma tak staré fotografie - já se velice zajímm o své předky, ale fotografie se nám bohužel v příbuzenstvu žádné nedochovaly...možná spíš ani nebyly.

4 Jana Jana | 24. května 2014 v 21:55 | Reagovat

Mně se kniha moc líbila, ale opravdu těžko soudit, jak se měli rádi. Nedovedu si představit, že bych v té době měla takle děti, aniž bych věděla, jestli je zabezpečím nebo ne, přijde mi to hodně nezodpovědné  a to z obou stran.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.