Mladá léta velkých císařoven

14. dubna 2009 v 22:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Marie Terezie - Alžběta - Zita
Autor: Beate Hammondová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2004
Počet stran: 176, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Jugendjahre grosser Kaiserinnen", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2002 přeložila Věra Houbová.
Anotace:
O životě tří velkých rakouských císařoven víme mnohé, ale jejich dětství a mládí je poměrně málo známé. Jak byly tyto ženy vychovávány, že mohly později spravovat světové království? Do jaké míry byly svobodné, jakým pravidlům se musely podrobit, jak často viděly své rodiče? Jejich dětství a mládí si byly až neuvěřitelně podobné, třebaže každá žila v jiném století. Marie Terezie na konci období baroka, Alžběta ve víru 19. století a Zita, jako první a současně poslední císařovna počátkem 20. století. Jedno měly všechny tři společné: žádná z nich nebyla předurčena stát se císařovnou.
Marie Terezie, "silná žena", zajistila své monarchii prestiž velmoci a těšila se velké vážnosti celé Evropy. Ale její narození bylo pro rodiče zklamáním, protože Karel VI. potřeboval mužského potomka, aby habsburský dům neměl problémy s pokračováním rodu. Nikoho ani nenapadlo, že by právě narozené děvčátko mohlo jednou stát v čele habsburské monarchie. Proto výchova a vzdělání Marie Terezie nebyly zaměřeny na velké úkoly, nýbrž sestávaly v první řadě z náboženství a krásného umění, obzvláště hudby. Uměla výborně zpívat a na dvorních koncertech sklízela velké úspěchy. Vztahy s rodiči byly odtažité: žena, které říkala "mami", byla její vychovatelka, hraběnka Fuchsová. Provdala se z lásky za Františka Štěpána Lotrinského a porodila mu 16 dětí.
Alžbětě bylo teprve patnáct let, když se vzdala své svobody a mládí, aby se stala rakouskou císařovnou. Bezstarostný život v Possenhofenu v Bavorsku byl tentam. Alžběta poznamenaná volností, kterou měla v dětství, nesnášela upjatý ceremoniál vídeňského dvora, nezajímala se o politiku a státní záležitosti a většinou cestovala nebo žila v cizině, daleko od přísného dohledu tchyně…
Zita byla sedmnáctým dítětem svého otce - že se jednou stane rakouskou císařovnou, nikomu ani nepřišlo na mysl. V létě žila se svou velkou rodinou ve Schwarzau v Rakousku, zimy trávila v italském Pianore. Od deseti let navštěvovala penzionát v Zangbergu. Osudovým se jí stalo setkání s arcivévodou Karlem, které zaranžovala její teta, a brzo nezůstalo jen při seznámení…

O autorce:
Beate Hammondová se narodila v roce 1967 v Tübingenu. Studovala v Anglii, Německu a v Kanadě a od roku 1990 žije ve Vídni.
Euromedia Group vydala její knihu Největší milostný příběh na dvoře habsburském o Františku Ferdinandovi a Žofii Chotkové.

Moje hodnocení:
Kniha se zajímavě zvoleným tématem - asi každý má nějaké ponětí o velkých činech Marie Terezie, ale o jejím dětství a mládí toho není tolik známo, stejně jako o mládí císařovny Alžběty a Zity a právě na to nám odpoví tato kniha. Kniha nám poskytne zajímavé srovnání těchto tří císařoven, jejichž osudy si byly ač každá žila v jiném století velmi podobné. Manželství těchto císařoven byla označována jako sňatky z lásky, které však vždy iniciovali jiní. Všechny tři císařovny se provdaly ještě dřív, než jim bylo dvacet let - uprostřed mládí a od všech se vprvé řadě očekávalo, že porodí syna - následníka trůnu. Ale jenom císařovně Zitě se jako první dítě narodil syn; v tomto ohledu si nejvíc vytrpěla Marie Terezie, neboť před vytouženým dědicem koruny dala život třem arcivévodkyním. Život těchto císařoven se utvářel různě - Marie Terezie a Zita se vyrovnaly se svým osudem a pod břemenem nových úkolů se nezhroutily, ale Alžběta, která měla v mládí mnoho volnosti a svobody a nenaučila se disciplíně se nedokázala nové situaci přizpůsobit. Knize bych ale vytkla nepoměr prostoru, který je císařovnám věnován -císařovně Alžbětě je věnována jen malá část knihy a ani ta malá část není příliš obsažná - nic nového jsem se o Alžbětě nedozvěděla; myslím si, že její dětství a mládí bylo natolik zajímavé, že by se o něm určitě dalo napsat více. Naopak velmi mě zaujala část věnovaná císařovně Zitě, zejména citace zápisů z jejího sešitu s domácími úkoly a líčení jejích školních let v dívčím penzionátu (narozdíl od svých předchůdkyň navštěvovala Zita školu a klášter v Anglii).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ernö Ernö | E-mail | Web | 12. října 2011 v 23:59 | Reagovat

Třídní původ? Moji předkové byli neandrtálci, takže díky za info:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.