Sisi a její rodina

3. března 2009 v 18:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2007
Počet stran: 192, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 6/10

Z německého originálu "Sisi und ihre Familie", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2005 přeložila Ivana Vízdalová.
Anotace:
Nekonvenčně vychovaná princezna Sisi z rodu Wittelsbachů se provdala za císaře Františka Josefa z tradiční dynastie Habsburků. Spojením tak diametrálně odlišných rodinných modelů mohl vzejít jen tragický osud.
Úspěšná autorka Sigrid-Maria Grössingová sledovala stopy obou významných rodin a vykreslila barvité portréty nejdůležitějších předků, bratrů, sester, dětí, ale i protivníků císařovny Alžběty, jejíž život je dodnes opředen legendami.
Osobnost císařovny Alžběty a její osud nás dodnes okouzlují. Vyrůstala v Bavorsku, v šestnácti letech se přistěhovala k císařskému dvoru do Vídně a její do té doby svobodný a veselý život se dramaticky změnil. Ve své rodině nacházela důležité opory a průvodce na cestě životem, ale i protivníky.
Tato kniha je věnována převážně Sisiným sourozencům Louisovi, Heleně, Marii a Žofii Charlottě i jejím dětem Gisele, Rudolfovi a Marii Valérii, dočteme se o císařovniných bavorských příbuzných Ludvíkovi I. a Ludvíkovi II., ale také o její nenáviděné tchyni Žofii. Otevře se nám nový pohled na jednu z nejslavnějších žen 19. století.

O autorce:
Sigrid-Maria Grössingová se narodila v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Studovala ve Vídni a v Salcburku germanistiku a historii. Publikovala knihy především o dějinách rodu Habsburků, řadu let působila jako středoškolská učitelka v Rakousku a Bavorsku. Doktorát složila v Salburku v oboru historie. Od roku 1986 se věnuje výhradně spisovatelské činnosti. Je vdaná a má dvě dospělé děti, žije nedaleko Salcburku. Všechny její knihy se setkaly s nebývalým úspěchem. Euromedia Group od této autorky vydala: Císařovna Alžběta a její muži; Silné ženy, slabí muži; Ženy kolem Karla V.; Dvě nevěsty pro císaře; Korunní princ Rudolf; Vraždy v rodě habsburském; Maxmilián I. a Napoleonovy lásky.

Moje hodnocení:
Kniha je zaměřená, jak již sám název napovídá, na nejbližší rodinu císařovny Sisi a ne přímo na ni. Dočteme se o všech sourozencích vyjma Maxe Emanuela a Mathildy, což je myslím škoda, ale jak autorka uvádí v předmluvě, chtěla se omezit pouze na císařovniny bratry a sestry zajímavé z hlediska Alžbětina života i světa následujících generací. Velmi povedená je ale kapitola o císařovnině nejmilejším bratru Carlu Theodorovi, obsahuje spoustu zajímavostí, které jsem dosud nikde nečetla. Kapitoly o bavorských králích Ludvíkovi I. a Ludvíkovi II. nic nového nepřináší, stejně tak část věnovaná arcivévodkyni Žofii. Když se ale jedná o knihu věnovanou nejbližší rodině Sisi, tak mi tam schází alespoň malá část, která by mohla být věnována rodičům Sisi, vévodkyni Ludovice a vévodovi Maxovi Bavorskému.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.