Největší milostný příběh na dvoře habsburském

8. února 2009 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Franzi Ferdinandovi ďEste
Podtitul: František Ferdinand a Žofie Chotková
Autor: Beate Hammondová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2004
Počet stran: 208, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Habsburgs größte Liebesgeschichte", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2001 přeložila Pavla Lutovská.
Anotace:
Byla hraběnka Žofie Chotková jen ctižádostivá žena, která se chtěla vymynit z chudých poměrů, nebo arcivévodu Františka Ferdinanda opravdu milovala? Pět let skrývání a stovky vroucích dopisů svědčí spíš o velké lásce. Přes všechnu snahu však většina Habsburků Žofii nikdy mezi sebe nepřijala. Morganatický sňatek se neodpouští.
Habsburská císařská rodina měla v otázce manželství zcela jasno. Princip spojování dvojic spočíval ve víře, že moc je podmíněna biologicky a jen magická síla krve opravňuje vládnout.
Proti této politice se tvrdohlavě postavil následník rakouského trůnu Františk Ferdinand. Nechtěl se dát spoutat sňatkem z rozumu, a proto zrušil několik plánovaných svateb. A když potkal hraběnku Žofii Chotkovou, dceru rakousko-uherského vyslance v Drážďanech, pochopil, že našel ženu svého srdce. Jejich vztah neměl zdánlivě žádnou budoucnost, neboť Žofie přes úctyhodný rodokmen nenáležela do malého okruhu "rovných rodem", kteří směli vstupovat do manželství s Habsbursky. Císař František Josef proto synovcovu žádost rozhodně odmítl.
Avšak František Ferdinand se nevzdal. Téměř dva roky bojoval, aby se mohl se svou vyvolenou oženit. Císař se pokoušel všemi prostředky sňatku zabránit, protože v něm spatřoval nebezpečí pro budoucnost monarchie, ale když František Ferdinand pohrozil sebevraždou, panovník ustoupil. Ovšem pod podmínkou, že se následník vzdá pro své potomky nároku na trůn. Přestože jim vídeňský dvůr a přísný dvorský ceremoniál ztěžovaly život všemožnými omezeními, na jejich velké lásce se nic nezměnilo. Šťastné manželství Františka Ferdinanda a Žofie po čtrnácti letech zaniklo z naprosto jiného důvodu: byl jím sarajevský atentát 28. června 1914. Teprve jejich smrtí se paradoxně naplnil osud, jehož se císař tolik obával: nastal konec habsburské monarchie.

O autorce:
Beate Hammondová se narodila v roce 1967 v Tübingenu. Studovala v Anglii, Německu a v Kanadě a od roku 1990 žije ve Vídni.

Moje hodnocení:
Zajímavá, jednoduchá a nenáročná kniha, která nás seznámí s nejzákladnějšími informacemi o životě Franze Ferdinanda d'Este. Věnuje se hlavně jeho velké lásce k hraběnce Žofii Chotkové. Je to první kniha, kterou jsem o něm četla, takže chybí srovnání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.