Alžběta - Zvláštní žena

8. února 2009 v 22:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Podle písemné pozůstalosti císařovny, deníků její dcery a dalších nezveřejněných dokumentů
Autor: Egon Caesar Conte Corti
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 12/2008
Počet stran: 488 + 24 obr. příl.

Kolik dávám bodů: 10/10

Z německého originálu "Elisabeth, Die Seltsame Frau" přeložili Ingeborg a Milan Churaňovi.
Anotace:
VZRUŠUJÍCÍ ŽIVOT ŽENY, KTERÁ SE JIŽ ZA SVÉHO ŽIVOTA STALA LEGENDOU
Alžbětin život začal jako krásná pohádka a skončil jako temná tragédie.
Z mladé bezstarostné princezny, narozené v Bavorsku, se po boku jejího bratrance Františka Josefa stala císařovna velké říše, jejíž moc se chýlila ke konci. Zasněné, veselé děvče se stalo čtyřnásobnou matkou, která si protrpěla sebevraždu svého jediného syna Rudolfa a z nemilované reality vídeňského dvora utíkala do svého vlastního vnitřního světa. Proslula svou nevšední krásou, udržovala si štíhlou linii dietami i cvičením, pečovala o své zdraví, tělo i bohaté dlouhé vlasy, náruživě jezdila na koni a neúnavně cestovala po světě. Nikdy, až do své tragické smrti v roce 1898, nenacházela nikde nadlouho klid. Aura čehosi tajemného, zvláštního a extravagantního, co tuto "zvláštní ženu" obklopovalo, neztratila dodnes nic na své přitažlivosti.
Egon Corti jako první zpracoval opravdu věrohodný portrét Alžběty zvané Sisi na základě císařovniny písemné pozůstalosti, deníku její dcery Marie Valerie a dalších v té době nezveřejněných deníků a dokumentů. Napínavě zobrazil fascinující osud této okouzlující ženy, která se už během svého života stala legendou.

O autorovi:
Egon Caesar Conte Corti pocházel z lombardského šlechtického rodu. Narodil se v roce 1886 v Agramu (Záhřebu). Za první světové války sloužil u jezdectva a v generálním štábu jako důstojník. Poté vystudoval ve Vídni historii, v roce 1921 promoval. Jako spisovatel a životopisec se věnoval především habsburskému domu.
Kniha Alžběta, zvláštní žena vyšla poprvé v roce 1934, od té doby se dočkala 45 vydání a byla přeložena do mnoha jazyků. Egon Corti zemřel v roce 1953 v Klagenfurtu.

Ukázka z knihy:
Do rozpaků, které Sisi vehnaly červeň do tváří, se mísí i trochu triumfu a radosti z pozornosti, kterou jí císař zcela nepokrytě věnuje. Odpoledne byl František Josef opět u své matky. Nedokázal mluvit o ničem jiném. Dohodli se, že večer na plese nebude tančit kotilión s princeznou Nené, jak bylo předem dohodnuto a jak to vyžadovala etiketa, ale s její mladší sestrou Sisi. Kdo se někdy zúčastnil dvorního plesu, ví, co to znamená. Tančit kotilión dvakrát po sobě se stejnou dívkou se rovná téměř zasnoubení.
Večer se obě princezny se svou matkou objevily na plese. Nené na sobě měla nádherné bílé hedvábné šaty a břečťan ve vlasech, Sisi byla oblečena do lehkých růžových šatů z mušelínu a ve vlasech měla malou diamantovou šipku, která jí zlatohnědé kadeře držela nad čelem. Když vstoupila do sálu, oči všech se upřely na ni, neboť už se šuškalo, že císaře okouzlila. Věděli to všichni, jen ona sama ještě stále nechápala, že je to opravdu vážné...


Moje hodnocení:
Knihu jsem přečetla tento víkend jedním dechem a doporučuji ji všem, kdo se o Alžbětu zajímají. Kniha je velmi obsáhlá, rozdělená do patnácti velkých kapitol, nebo chcete-li patnáti období věnujících se jednotlivým životním etapám císařovny. Jak píše autor v předmluvě ke knize - příliš mnoho zcela nevědomých lidí už obraz císařovny Alžběty pokřivilo senzacechtivými nebo románovými, často zcela smyšlenými historkami a ovlivnilo tak znalosti a názory světa na ni. Kniha se proto snaží na základě pouze pravých a věrohodných, dosud nezveřejněných pramenů ukázat pravý obraz ženy a všude se drží plné pravdy.
Na závěr si ještě dovolím užít citát, obsažený rovněž v předmluvě knihy, který se mi velmi líbí. Při odhalení císařovnina pomníku ve Vídni roku 1907 řekla o císařovně jedna z jejích dvorních dam, kněžna Fürstenbergová:
"Jaká opravdu byla a co na ní bylo tak přitažlivé a okouzlující nedokáže vyjádřit žádné dláto a žádný štětec. Bylo to pouze v ní. Bude žít dál v legendě, ale ne v dějinách..."
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Rachel Rachel | 19. května 2009 v 22:21 | Reagovat

Máte pravdu, vynikající kniha

2 JuLiSh JuLiSh | 29. prosince 2010 v 16:19 | Reagovat

Túto knihu mám a je úžasná!

3 Míra Míra | E-mail | 12. dubna 2011 v 11:58 | Reagovat

Tato kniha spolu s Císařovnou proti své vůli od B. Hamannové jsou to nejlepší, co jsem zatím o Alžbětě četl. Rád všem obě knihy doporučuju.

4 Lucka Lucka | E-mail | 11. srpna 2016 v 13:48 | Reagovat

Prosím mám velikou prosbu kde mohu tuto knihu sehnat knihkupectví nebo antikvariát moc ráda bych si ji přečetla ale nemohu ji nikde najít Děkuji

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.