Žofie "Tajná císařovna"

5. ledna 2009 v 21:00 | Jana K |  Knihy o Wittelsbaších
Podtitul: Matka Františka Josefa I.
Autor: Gerd Holler
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 1997
Počet stran: 328 + 8 str. čb. příl.

Kolik dávám bodů: 5/10

Z německého originálu "Sophie - Die heimliche Kaiserin - Mutter Franz Joseph I.", vydaného nakladatelstvím Amalthea, Vídeň - Mnichov v roce 1993 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Bohaté životní osudy arcivévodkyně Žofie, matky císaře Františka Josefa I., bystré, energické a mimořádně ctižádostivé ženy, líčí autor na pozadí dramatických událostí, kterými habsburská monarchie procházela od Vídeňského kongresu (1814 - 1815) až po 70. léta 19. století.
Autor, povoláním lékař, věnuje také pozornost duševnímu a tělesnému zdraví arcivévodkyně, často zmiňovanému přátelství s Orlíkem, vévodou Zákupským, Napoleonovým synem, a vztahu se snachou Alžbětou (Sisi), který byl z obou stran velmi napjatý.

Tato kniha pojednává o vrcholech a propadech inteligentní, energické ženy, která našla své nejvyšší naplnění ve skvělém "císaři, jehož seslal svým národům Bůh". Hovoří o jejích zklamáních manželky, a jejích zdravotních problémech, o smutných událostech, které prožila v rodině, a jejím trvalém sporu s nezralou snachou, ale také o její nesmírné vůli nespustit z očí velký cíl udržení vážnosti monarchie před celým světem. Politické i osobní porážky, jichž nebyla ušetřena, nazviklaly její víru v Boha a v poslání Rakouska.
Teprve nesmyslná smrt druhorozeného syna Ferdinanda Maxe, který byl zastřelen v dalekém Mexiku, ji zbavila energie. Rezignovala a vzdala se svého postavení jednotícího prvku v rodině. Když zemřela, domnívali se mnozí, že zemřela "jejich, tajná císařovna". Zbyl tu osamělý, uzavřený a nepřístupný syn, který ve své matce ztratil nejvěrnější a jedinou důvěrnici.

Moje hodnocení:
Doplním :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.