Lásky v cizích postelích

18. ledna 2009 v 20:00 | Jana K |  Další knihy s historickou tematikou
Postitul: Milostné aféry velikánů
Autor: Friedrich Weissensteiner
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2004
Počet stran: 208

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Liebe in fremden Betten", vydaného nakladatelstvím Franz Deuticke Verlagsgesellschaft Wien - Frankfurt/M. v roce 2001 přeložila Pavla Lutovská.
Anotace:
Pět historických příkladů nabízí zajímavý pohled do soukromé sféry mocných tohoto světa a zároveň objasňuje mnohé politické souvislosti. Přibližuje nám nejen nejintimnější stránky milostného života francouzského krále LUDVÍKA XV., ruské carevny KATEŘINY II., manželky cara Petra III., císaře NAPOLEONA BONAPARTA, rakouského kancléře knížete KLEMENSE METTERNICHA a bavorského krále LUDVÍKA I., ale i barvitou atmosféru doby, v níž těchto pět vrcholných osobností evropské historie žilo.

Láska a politika byly vždy velmi úzce provázané. Mocní tohoto světa se nechávali ovládat svými milenkami nebo je využívali jako své nástroje. Milenky se držely v pozadí nebo spolurozhodovaly o dění ve státě.
Král Ludvík XV. se ke svým milenkám otevřeně hlásil. Madam de Pompadour sice nebyla jeho jedinou milenkou, ale oficiální uznání u dvora jí umožňovalo mít na krále velký vliv. Jako stínová královna Francie se podstatně podílela na uzavření spojenectví Habsburků a Bourbonů v předvečer sedmileté války.
Ruská carevna Kateřina II., manželka cara Petra III., rozená princezna Anhaltsko Zerbstská, se stala po manželově zavraždění samovládkyní. Uměla své lásky využít k politickým účelům: Grigorij Orlov jí dopomohl k trůnu, Grigorij Potěmkin se významně podílel na kolonizaci jižních oblastí Ruska.
Jinak se ovšem choval v milostném životě císař Napoleon Bonaparte. Miloval obě své manželky - Josefině Beauharnaisové doslova propadl a druhá žena, Marie Luisa, dcera rakouského císaře, mu dala syna, "římského krále". Ani jedna z nich však neměla vliv na jeho politická rozhodnutí.
Rakouský kancléř Klemens kníže Metternich byl úspěšným svůdcem žen a milenky využíval ke svým cílům. Naslouchal jim a spolu s nimi a jejich prostřednictvím ovlivňoval politiku. A ačkoli se mu plány vždy nezdařily, využíval při svádění svůj vrozený diplomatický um.
Uměnímilovný bavorský král Ludvík I. byl naopak v lásce popleta bez špetky diplomacie. Jeho vášeň k tanečnici Lole Montezové jej stála trůn, takže roku 1848 musel abdikovat.

O autorovi:
Friedrich Weissensteiner se narodil v dolnorakouském Grosspertholzu, vystudoval historii a anglistiku. Promovaný pedagog se kromě své učitelské dráhy profesora a ředitele vídeňského Bundesgymnasia stal záhy spisovatelem. Proslavil se jako specialista na soudobé dějiny, úspěšný životopisec Habsburků a autor vynikajících historických a literárních portrétů. V Euromedia Group vyšly jeho knihy Dcery Marie Terezie, Ženy na habsburském trůnu, Dcery Habsburků na cizích trůnech, Velcí panovníci rodu habsburského a Slavní sebevrazi.

Moje hodnocení:
Určitě zajímavá a oddechová kniha, která dokazuje že nejenom státnickými záležitostmi a politikou žily korunované hlavy evropských dvorů, na které nás autor zavede. Zjistíme do jaké míry se evropští monarchové nechávali svými milenkami ovlivnit a zda měly vliv na jejich politická rozhodnutí. Kniha není nejen poučná, ale dokazuje nám, že i historie může být zábavná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.