Císařovna Alžběta a její dcery

20. ledna 2009 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Autor: Martha Schadová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2006
Počet stran: 152, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 9/10

Z německého originálu "Kaiserin Elisabeth und ihre Töchter", vydaného nakladatelstvím Langen Müller in der F. A. Herbig Verlagsbuchhandlung, München v roce 2004 přeložila Ingeborg Churaňová.
Anotace:
Ze života císařské rodiny
Žofie zesnulá v dětském věku, její krásná sestra Gisela a okouzlující nejmladší Marie Valérie stály dosud ve stínu svého proslulého bratra Rudolfa, jenž tragicky zemřel v roce 1889. Publikace doplněná řadou krásných snímků a dokumentů se věnuje dcerám císaře Františka Josefa a císařovny Alžběty a nezapomíná ani na jejich potomky.
Zajímavá publikace o potomcích císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty (Sissi) sahá až do současnosti. Začíná narozením dcery Žofie v roce 1955. O rok později se narodila arcivévodkyně Gisela. Když po smrti dvouleté Žofie konečně přišel na svět vytoužený syn a dědic, korunní princ Rudolf, radoval se s císařským dvorem celý národ. Až po dalších deseti letech spatřila světlo světa arcivévodkyně Marie Valérie, císařovnino "uherské dítě", jak ji matka ráda nazývala. Marie Valérie byla jejím miláčkem, jí především Alžběta věnovala všechnu lásku a pozornost. Ji jedinou brávala s sebou na cesty. Giselu rodiče provdali v šestnácti letech a její manželství nepatřilo k příliš šťastným.
Autorka, známá historička Martha Schadová, založila svou publikaci nejen na odborné literatuře, ale také na studiu dokumentů ze soukromých archivů císařské rodiny. Seznamuje čtenáře s poměry v císařské rodině a přináší řadu méně známých informací o sebevraždě korunního prince Rudolfa i atentátu na císařovnu. Cituje mnohé úryvky z rodinné korespondence a doprovází je četnými reprodukcemi obrazů a fotografií i některými básněmi z pera císařovny i Marie Valérie. Čtenáři se seznámí i s osudy vnoučat a pravnoučat císařského páru a z textu i připojeného rodokmenu poznají, jak se rodina ve dvacátém století rozrostla.

O autorce:
Martha Schadová se narodila v roce 1939 v Mnichově. Vystudovala historii a dějiny umění na univerzitě v Augsburku, kde žije a pracuje jako publicistka a spisovatelka na volné noze. Napsala řadu biografií významných osobností. Euromedia Group vydala její knihu Stalinova dcera.

Moje hodnocení:
Velmi zajímavá kniha pro zvídavé, které zajímá nejen císařovna Alžběta a její potomci, ale i vnuci a další potomci až do dnešní doby. Určitě jste si mnozí z vás, stejně jako já někdy položili otázku, jací potomci císařského páru nyní žijí. Kniha na ni dává odpověď; v přiložených rodokmenech sleduje potomky jak ze strany arcivévodkyně Gisely, tak i Marie Valerie. Některé z nich si můžeme prohlédnout i na přiložených fotografiích. Kniha se věnuje dětem Gisely i Marie Valerie; jedna kapitola je věnovaná i vnučce arcivévodkyně Gisely Augustě von Seefried, která se provdala za prince Adalberta Bavorského. Škoda jen, že je kniha tak útlá, já osobně bych uvítala více informací o dětech Marie Valerie; o některých tam toho mnoho není.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.