Korunní princ Rudolf

23. prosince 2008 v 18:00 | Jana K |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Podtitul: Volnomyšlenkář - Svůdník - Psychopat
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2003
Počet stran: 248, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Kronprinz Rudolf", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2000 přeložila Ivana Vízdalová.
Anotace:
Korunní princ Rudolf, senzitivní, všestranně nadaný, ale zároveň nevyrovnaný mladý muž trpěl nezájmem matky a citovým chladem otce. Jeho rozporuplnou osobnost nepochobně neblaze ovlivnila i fanaticky tvrdá výchova vrchního hofmistra, generálmajora hraběte Gondrecourta. Tento komisní člověk nejhoršího druhu neměl o výchově dětí ani potuchy a nemalou měrou se podepsal na neurotickém charakteru mladého prince, který vyústil až v tragédii Mayerlingu.

Jaký člověk byl Rudolf, jediný syn císaře Františka Josefa I. a dědic mnohonárodnostní říše? Vysoce inteligentní, vnímavý a svérázný korunní princ by se nejraději zabýval vědou, především ornitologií, jeho plány však pro osud císařství byly nepřijatelné.
Rudolf smýšlel liberálně a kritikou stávajících poměrů i pokrokovými názory si vytvořil řadu nepřátel v konzervativních kruzích. Se svými moderními představami o politice, náboženství a budoucnosti států se stále více vzdaloval strnulému vídeňskému dvoru, kde se kladl důraz především na tradici.
Ani jeho manželství s belgicko princznou Stephanií se příliš nevydařilo. Rudolfova matka císařovna Alžběta se k mladé ženě chovala přezíravě, císař oceňoval hlavně její konzervativní katolickou výchovu. Právě ta však oba mladé lidi postupně odcizovala. Rudolf se utápěl v četných milostných dobrodružstvích, dostával se do ostrého rozporu se svým císařským otcem, a nakonec propadl alkoholu a morfiu. Osud rozporuplného habsburského prince se završil jeho tragickou smrtí v Mayerlingu, která dodnes zůstává záhadou.
Kniha analyzuje výraznou osobnost následníka trůnu a popisuje psychický i fyzický rozpad tohoto mladého muže. Přináší rovněž zcela nové dokumenty z policejního archivu v Praze, které odhalují plány, podle nichž se měli korunní princ Rudolf a jeho otec císař František Josef I. stát obětí plánovaného atentátu anarchistů.

O autorce:
Dr. Sigrid-Maria Grössingová se narodila v roce 1939 v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Studovala ve Vídni a Salcburku germanistiku a historii. Řadu let působila jako středoškolská učitelka v Rakousku a Německu. Od roku 1986 se věnuje výhradně spisovatelské kariéře. Všechny autorčiny knihy se setkaly s nebývalým úspěchem. Euromedia Group vydala např. její historické biografie Císařovna Alžběta a její muži; Silné ženy, slabí muži; Ženy kolem Karla V.; Dvě nevěsty pro císaře.

Moje hodnocení:
Celkem zajímavá kniha, ale přijde mi taková neuspořádaná. Ale obsahuje spoustu informací, které jsem dosud nikde nečetla.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 utrzkyfantazie utrzkyfantazie | 4. března 2011 v 0:09 | Reagovat

http://utrzkyfantazie.blog.cz/
Vyprávění ze života marie vetserové

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.