Marie Valerie v den své renunciace

12. prosince 2008 v 16:00 | Jana K |  Fotografie a obrazy Marie Valerie
Fotografie Marie Velerie v den své renunciace, 16. 6. 1890:
Co to vlastně byla renunciace???
Renunciace znamená vzdání se nebo zřeknutí se něčeho. V tomto případě se mluví o renunciacích dcer v panovnických rodinách. Dcery, které se provdaly se zříkaly za sebe i za své potomstvo nástupnického práva na trůn. Teprve po vymření mužského kmene (agnátů) mohlo znovu vzniknout eventuální právo ženského potomstva (kognátů), jež z dědění bylo vyloučeno.

A jak probíhala renunciace Marie Valerie??? Odehrála se 16. června 1890 ve vile Hermes v Lainzu. Dovolím si citovat přímo z deníku Marie Valerie:
"Ve 12 hodin jsem šla s papá do velkého apartmá, kde stál František (arcivévoda Franz Salvator, nastávající ženich) ve shromáždění všech ostatních zde přítomných arcivévodů. My dva jsme následovali papá do "tajné poradní komnaty", kde byli shromážděni komoří a ministři. Cumlová (hraběnka Marie Kornisová, nar. 1832, nejvyšší komorná císařovny Alžběty a vychovatelka arcivévodkyně Marie Valerie, ta ji láskyplně nazývala "Cumlová"), jediná žena zde, mi nesla vlečku, arcivévodové šli za námi. Nyní se papá postavil před trůn pod baldachýn, my dva vpravo před něj a on měl projev ke shromážděným a své "velmi milované paní dceři", jež nedokázala úplně důstojně potlačit demokratický úsměv. Poté hrabě Kálnoky (hrabě Gustav Kálnoky von Köröspatak (1832 - 1898), rakousko-uherský ministr zahraničí v letech 1881 - 1895) mým jménem školáckým hlasem přečetl dlouhé prohlášení o vzdání se. Když jsem myslela, že je u konce - ještě však nebyl, jak mi papá k mému zděšení později řekl -, poprvé jsem se hluboce poklonila a přešla ke stolku, u kterého přede mnou arcibiskup držel knihu evangelií, na kterou jsem musela přísahat, přitom nahlas přečíst formuli: "My, Marie Valerie atd."... Potom jsem prohlášení podepsala, znovu se hluboce poklonila směrem k papá a vrátila se na své místo. Potom podepsal i František a všichni jsme vyšli ze sálu a papá nyní šel s Františkem a se mnou, s Františkovým otcem, toskánským velkovévodou, a hrabětem Kálnokym do jiné místnosti, kde jsme v přítomnosti těchto čtyř svědků podepsali manželské smlouvy. Tím byla ceremonie u konce a mě teď ještě fotografovali v maminčině ložnici v celé mé kráse."
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Moni Moni | 2. ledna 2013 v 12:09 | Reagovat

krásne fotky a máš moc dobrý blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.