Osudové ženy korunního prince Rudolfa

10. října 2008 v 22:00 | Jana K |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Podtitul: Od císařovny Alžběty k Mary Vetserové
Autor: Friedrich Weissensteiner
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2007
Počet stran: 160 + 16 str. čb. příl.

Kolik dávám bodů: 10/10

Z německého originálu "Frau um Kronprinz Rudolf - Von Kaiserin Elisabeth zu Mary Vetsera", vydaného nakladatelstvím Kremayr & Scheriau/Orac, Vídeň v roce 2004 přeložila Ivana Vízdalová.
Anotace:
Tragický a dosud nevyjasněný příběh prince Rudolfa, jediného syna Františka Josefa I. a krásné císařovny Sisi, stále přitahuje historiky. Od narození až do své smrti byl následník trůnu a dědic mimo jiné i českých zemí středem zájmu mnoha žen. Autor portrétuje ty, které prošly Rudolfovým životem, od jeho sebestředné matky, přes chůvy, panovačnou babičku Žofii, obě rozdílné sestry, chladnou manželku Stefanii, milenky a metresy až po Mary Vetserovou. Ze vztahů k těmto ženám vytváří obraz Rudolfa jako nevarovnaného muže neschopného navázat hlubší lidské vztahy, který dokonce neváhal vzít s sebou na smrt mladičkou, naivní baronesu Vetserovou.

O autorovi:
Profesor Friedrich Weissensteiner vystudoval dějiny a anglistiku. Je autorem mnoha publikací o současných dějinách, historických a literárních portrétů a především je známý svými biografiemi příslušníků habsburského rodu.

Moje hodnocení:
Určitě se jedná o velmi zajímavě pojatou knihu, která v nakladatelství Kremayr & Scheriau vyšla už v roce 1991. Tato nově upravená a aktualizovaná podoba knihy byla například doplněna a rozšířena o rušné události, jež se v letech 1991 - 1993 odehrávaly v souvislosti s vyloupením hrobu Mary Vetserové na hřbitově v městečku Heiligenkreuz a vyvolaly obrovský zájem veřejnosti. V knize autor podrobně popisuje a líčí ženy, které hrály v životě korunního prince Rudolfa významnou úlohu. Od císařovny Alžběty, která mu ve svých jedenadvaceti letech darovala život, přes kojné, které ho krmily, vychovatelky a chůvy, jež ho hýčkaly a staraly se o něj. Dozvíme se i o Žofii, přísné babičce, která sice Rudolfa velmi milovala ale následníka trůnu vychovávala podle pevných, osvědčených zásad a svědomitě ho připravovala na úlohu budoucího panovníka.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.