Marie Valerie - Deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty

28. října 2008 v 12:00 | Jana K |  Knihy o Mayerlingu a potomcích císařovny Alžběty
Autor: Martha Schadová, Horst Schad
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2007
Počet stran: 336; obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Marie Valerie von Österreich - Das Tagebuch der Lieblingstochter von Kaiserin Elisabeth" přeložila Ivana Vízdalová.
Anotace:
Deník arcivévodkyně Marie Valerie představuje pro životopisce a historiky mimořádný informační pramen, neboť v něm jsou upřímně, často bez veškerých příkras popisováni a někdy i analyzováni ti, kteří jí byli nejbližší. Rodiče František Josef a Alžběta, sourozenci Rudolf a Gisela a v neposlední řadě strýcové a tety, bratranci a sestřenice rozvětvené rodiny, takzvaní císařští, italští z Toskánska a uherští. Kriticky, s pochybnostmi o době i monarchii, popisuje autorka deníků také sama sebe - jako dítě, jako nevěstu, jako ženu a matku.
Arcivévodkyně Marie Valerie si psala deník od svých osmi let. Nejprve z pohledu dítěte, později dospívající dívky líčí drobné epizody i zásadní události odehrávající se v jejím okolí, svěřuje se se svými názory na život na vídeňském dvoře, který neměla v lásce stejně jako její matka, píše o příhodách v matčině bavorském domově a zapisuje si zážitky z cest, na kterých matku provázela.
Zmiňuje se o lidech ze své blízkosti, zamýšlí se nad svým složitým vztahem k otci i matce, pohoršuje se nad nenáviděnou otcovou "přítelkyní" Kateřinou Schrattovou, kriticky pohlíží i na bratrovu manželku Stefanii. Sledujeme její prvotní rozpaky nad případným ženichem Františkem Salvátorem, které se záhy změnily v hlubokou lásku. Najdeme zde i smutná, svou bezprostředností otřesná svědectví o tragických událostech v rodině, o záhadné smrti korunního prince Rudolfa i tragické smrti císařovny...

O autorce:
Martha Schadová se narodila v roce 1939 v Mnichově. Vystudovala historii a dějiny umění na univerzitě v Augsburgu, kde žije a pracuje jako publicistka a spisovatelka na volné noze. Napsala řadu biografií významných osobností.
Euromedia Group vydala její knihy Stalinova dcera a Císařovna Alžběta a její dcery.

Moje hodnocení:
Bude doplněno :-)
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.