Císařovna Alžběta - Mýtus a pravda

6. října 2008 v 20:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Gabriele Praschlová-Bichlerová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: první vyd. 1997, druhé vyd. 2004
Počet stran: 208

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Kaiserin Elisabeth - Mythos und Wahrheit", vydaného nakladatelstvím Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 1996 přeložila Blanka Pscheidtová, verše Heinricha Heina přeložila Zlata Kufnerová.
Anotace:
Duše a osobnost císařovny Alžběty jaká opravdu byla?
Na to vám odpoví tato originální biografie, která se zabývá především vnitřním světem a osobností Alžběty Bavorské a dochází k závěru, že rakouská císařovna svým jednáním předznamenala mimořádně aktuální fenomén, dnes označovaný jako "Sisi-syndrom".

Klimatické podmínky, různý stupeň bohatství, politická angažovanost, odlišně silný mocenský vliv, místo v srdci poddaných, osobní charakter, zjev i soukromé poměry stvořily rozdílné typy panovnic, které však vždy měly cosi společného: povinnost žít život "na veřejnosti" před množstvím zvědavců. Odpověď na otázku, jaká vlastně byla císařovna Alžběta , je proto nutné hledat v bezprostřední souvislosti s tímto problémem.
Alžběta - jako Sisi zbožňovaná, jako císařovna často nepochopená - fascinuje už čtvrtou generaci lidí. Duše a osobnost této neobyčejné ženy je hlavním tématem biografie rakouské autorky, odbornice na Habsburky. Na pozadí dopisů, deníkových záznamů a dosud nezveřejněných dokumentů vykresluje historička "skrytou stranu císařovniny osobnosti". Navíc psychoterapeuti Gerti Sengerová a Walter Hoffmann analyzují mnohovrstevné rodinné a přátelské vztahy panovnice z psychologického hlediska. Alžbětin psychogram vysvětluje i její dosud ne vždy srozumitelné chování.

O autorce a spoluautorech:
Gabriele Praschlová-Bichlerová historička a spisovatelka se narodila ve Vídni. Je autorkou mnoha děl o barokní a habsburské historii všedního dne.
Gerti Sengerová se narodila ve Vídni. Studovala psychologii a pedagogiku. Je spoluzakladatelkou Institutu užité hlubinné psychologie a autorkou mnoha odborných statí a knih.
Walter Hofmann se narodil také ve Vídni. Absolvoval studium Psychologie, dosáhl vzdělání klinického psychologa a psychoterapeuta. Po praxi v nemocnici pro narkomany nyní pracuje jako soukromý psychoterapeut.

Moje hodnocení:
Určitě se jedná o velmi zajímavě pojatou knihu. Autorka představuje císařovnu zcela originálně ve spolupráci s renomovanými psychology. Kniha začíná předmluvou - úvahami o císařovnině úniku od světa, kterou napsal Hans Dichand. Hned v první kapitole se například zabývá dědictvím Wittelsbachů, tedy tím co všechno Sisi podědila po svých mnohdy značně výstředních předcích a rovněž ji srovnává i s jejími současníky mezi Wittelsbachy. V dalších kapitolách se mimo jiné dozvíme o císařovnině vztahu k mužům, ženám, k Habsburkům, o vztahu k tchyni a snaše, přečteme si o císařovniných rozmarech, o její duchovní tvorbě. Dále se mimo jiné dozvíme, jaká že byla císařovna Alžběta jako matka, o Alžbětě a žárlivosti, o její lásce k rodičům a sourozencům.
Vždy na konci jednotlivých kapitol se nachází komentář k danému tématu od výše zmíněných psychologů, který je ale místy zbytečně dlouhý a jeho odbornost začíná nudit. V úplném závěru knihy najdeme celkové shrnutí "Syndrom Sisi" rovněž od těchto psychologů. Na knize je určitě rovněž velmi přínosné, že je doplněna četnými básněmi z pera císařovny Alžběty.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Fixta Fixta | Web | 20. září 2013 v 1:41 | Reagovat

Velice zajímavá kniha, na její podnět jsem začal psát povídku ,,POSLEDNÍ SOUD CÍSAŘOVNY,, kde se vše rozebírá, zajímal by mě tvůj názor jako odbornice.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.