Černé ovce Wittelsbachů

11. října 2008 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Wittelsbaších
Podtitul: Mezi trůnním sálem a blázincem
Autor: Christian Dickinger
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 2005
Počet stran: 160, obsahuje čb. obraz. přílohu

Kolik dávám bodů: 8/10

Z německého originálu "Die schwarzen Schafe der Wittelsbacher - Zwischen Thronsaal und Irrenhaus", vydaného nakladatelstvím Carl Ueberreuter, Vídeň v roce 2003 přeložila Blanka Pscheidtová, verše Šárka Týmlová.
Anotace:
Po úspěšných knihách Černé ovce mezi Habsburky a Habsburkové bez iluzí přichází autor s knížkou o evropském rodu Wittelsbachů, který byl s Habsburky spřízněn mnoha dynastickými sňatky, a tak jeho příslušníci zanechali své stopy i v českých dějinách. Nejznámější je asi krásná a nešťastná císařovna Sisi, manželka Františka Josefa I., nebo její tchyně Žofie, císařova matka, kterou Sisi upřímně nenáviděla. Další příslušníci rodu, především v 19. století, byli poznamenáni dynastickým incestem, tedy vzájemnými sňatky blízkých příbuzných, a hned dva bavorští králové, jejichž teta mimochodem trpěla utkvělou představou, že spolkla skleněný klavír, byli prohlášeni za blázny. Ale i v předchozích stoletích se mezi Wittelsbachy objevili podivíni, bezskrupolózní lidé, kteří profitovali ze svého vysokého postavení, a dokonce i vrazi. Autor tak otevírá panoptikum excentrických příslušníků rodu, kteří se po staletí pohybovali na hranici mezi normálností a duševní chorobou, mezi trůnním sálem a blázincem.

O autorovi:
Christian Dickinger se narodil v roce 1970 v Gmundenu v Horním Rakousku. Studoval na univerzitě ve Vídni, zabývá se politologií a je autorem mnoha knih, z nichž v nakladatelství Brána vyšly: Černé ovce mezi Habsburky a Habsburkové bez iluzí.

Moje hodnocení:
Než se pustím do samotného hodnocení knihy, dovolím si napřed uvést zde - podle mě - celkem zajímavý citát, kteréhož je autorkou hraběnka Marie Louise Larisch-Wallersee, který je napsán v úvodu knihy.

"Členové královského a vévodského rodu Wittelsbachů jsou jako celek jistě zajímavější a duchaplnější než Habsburkové. Nejrůznější zvláštnosti těchto Bavorů sice občas také vyústí v šílenství, ale rozdíl mezi oběma rodinami spočívá v tom, že u Habsburků se duševní choroba většinou projeví nemorálností, sebeponižováním a hrubostí v manželství, zatímco Wittelsbacha proměňuje v romantického trpitele, který se vznáší ve světech vzdálených jakékoliv banalitě. Královskou rodinou se trvale táhla stopa šílenství, ve vévodské rodině existovali vždycky podivíni..."

Tolik citát na úvod, na němž asi něco bude... Teď k samotné knize. Ta je průřezem celými staletími Wittelsbachů od těch úplně nejstarších až po rok 1918, kdy jejich panování v Bavorsku definitivně skončilo.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.