Vraždy v rodě habsburském

28. září 2008 v 20:00 | Jana K |  Knihy o Habsburcích
Podtitul: Ve jménu zrady a touhy po moci
Autor: Sigrid-Maria Grössingová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2003
Počet stran: 240

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Mord im Hause Habsburg", vydaného nakladatelstvím Amalthea Verlag Carl Ueberreuter, Wien v roce 2001 přeložila Věra Houbová.
Anotace:
Závist, osobní zášť či mocichtivost maří lidské životy, dělají z mužů i žen vrahy a otáčejí kolo dějin. Historie je plná krvavých příběhů a násilná smrt si vybrala svou daň i v rodě Habsburků, kde v důsledku nečekaných úmrtí došlo k řadě politických zvratů.
Albrecht, kterému se po dlouhém boji s papežem Bonifácem i vzbouřenými kurfiřty konečně obratnými machinacemi podařilo zasednout na římskoněmecký trůn, se stal obětí vražedného spiknutí, jehož iniciátorem byl vlastní synovec. Juanu ď Austria, slavnému vítězi u Lepanta, prorokovali skvělou budoucnost a sám císař do něj vkládal velké naděje, avšak slibnou kariéru nakonec zhatil jed. Rakouský korunní princ - jediný dědic a následník trůnu - pravděpodobně spáchal sebevraždu, poté co zastřelil svou milenku Mary Vetserovou. Život císařovny Alžběty zcela náhodně ukončil nezaměstnaný dělník pouze proto, aby mohl světu názorně demonstrovat své anarchistické ideje.
Dalekosáhlé následky neblahého atentátu v Sarejevu, kdy dva výstřely zasáhly následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho manželku Žofii Chotkovou, jsou dostatečně známé - tento čin uvrhl tehdejší svět do chaosu, který vyústil v konec jedné éry a jeho následky jsou patrné dodnes.

O autorce:
Dr. Sigrid-Maria Grössingová se narodila v roce 1939 v bavorském Sulzbach-Rosenbergu. Studovala ve Vídni a Salcburku germanistiku a historii. Řadu let působila jako středoškolská učitelka v Rakousku a Německu. Od roku 1986 se věnuje výhradně spisovatelské kariéře. Všechny autorčiny knihy se setkaly s nebývalým úspěchem. Euromedia Group vydala např. její historické biografie Císařovna Alžběta a její muži; Silné ženy, slabí muži; Ženy kolem Karla V.; Dvě nevěsty pro císaře a Korunní princ Rudolf.

Moje hodnocení:
Doplním.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.