Starnberské jezero a Růžový ostrov

30. září 2008 v 22:00 | Jana K |  Místa spjatá s císařovnou Alžbětou
Starnberské jezero (dříve se jmenovalo Wurmské - Würmsee) leží asi 20 km jižně od Mnichova. Na jeho východním břehu leží zámeček Possenhofen, letní sídlo vévody Maxe Bavorského a jeho rodiny. Na jeho břehu strávila Sisi šťastné chvíle svého dětství, na které nikdy nezapomněla.

Sisi se ráda plavila po jezeře na člunu, zde rytina na které je zobrazena Sisi ve společnosti svého otce Maximiliana plavící se po jezeře.

Starnberské jezero s pohledem na Possenhofen; oceloryt od Jobsta Riegela z roku 1853:

Obraz Starnberského jezera od Wilhelma Trübnera:

Starnberského jezero, ze kterého odtéká řeka Wurm; pohled od města Starnberg směrem na jih:

Mapa Starnberského jezera:

Aktuální fotografie panoramatu Starnberského jezera s Alpami; mezi Leoni a Possenhofenem, pohled na jih:

Naproti zámku Possenhofen se nachází na druhém břehu Starnberského jezera oblíbené sídlo bavorského krále Ludwiga II. zámek Berg.

Zámek Berg na obraze:

Na západním břehu jezera, jižně od zámečku Possenhofen se nachází malý ostrov, nazývaný Roseninsel. Ten si oblíbil bavorský král Ludwig II. a trávil tam četné chvíle. Strávil tam dokonce i válečné léto roku 1866 zcela izolován a nemohli s ním mluvit ani ministří či kabinetní tajemníci. Vždy když císařovna Alžběta každoročně v létě navštěvovala svou matku v Possenhofenu, přičemž bydlela v sousedním Feldafingu, vykonala také většinou návštěvu u bavorského krále. V roce 1881 se k němu nechala dopravit na loďce, ve které se s ní vydal na cestu jako veslař malý černoch Rustimo. Když pak opouštěla králův zámek, doprovázel ji Ludwig na zpáteční cestě a Rustima, který jim zpíval písně ze své daleké vlasti, odměnil zlatým prstenem. Pod dojmem této scénky napsala Alžběta báseň. Při návštěvě Růžového ostrova, který navštívila i ve společnosti svých dcer 20. června 1885 tam tuto báseň uložila. Ludwig ji tam našel a následně na ni odpověděl. (obě básně k přečtení zde)

Sisi a Ludwig II. s růžemi, kterých - jak napovídá název ostrovu - zde rostlo hojné množství:

Dřevorytina Růžového ostrova od Hanse Wolfa z roku 1876:

Mapa Růžového ostrova:

Dnešní fotografie Růžového ostrova:
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.