Sissi

15. září 2008 v 19:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Autor: Martin Schäfer
Nakladatelství: Mladá fronta Praha, edice Osudy
Rok vydání: 1993
Počet stran: 152 + 8 str. čb. příl. a 8. str. bar. příl.

Kolik dávám bodů: 6/10

Z německého originálu "Sissi" přeložila Jaroslava Křivská.
Anotace:
Schäferova "Sissi" nabízí čtenáři poutavé vylíčení životních osudů rakouské císařovny a uherské královny Alžběty (1837 - 1898), manželky Františka Josefa I. Na rozdíl od dlouhé řady dosavadních knižních nebo filmových zpracování, které ji idealizují do podoby sladké a romantické Sissi - "klenotu" habsburského domu a miláčka ve všech končinách monarchie, se autor pokouší o objektivnější obraz její složité osobnosti. Představuje ji jako jednu z nejvyhlášenějších krásek na evropských trůnech 19. století, ale zároveň i jako ženu, jejíž život byl poznamenán nešťastným manželstvím a mnoha osobními tragediemi, které prohlubovaly její osamělost, podivínství a stále větší pohroužení do vlastního světa. Na jedné straně jako vzdělanou a sebevědomou dámu velkého světa, nadanou zbystřenou vnímavostí a citovostí, projevující se v jejích básních. Na druhé straně jako "císařovnu proti své vůli", netající se - k velkému pohoršení dvora - svou nechutí k oficialitám a konvencím, neschopnou se přizpůsobit, odmítající "vládnout" a unikající před odpovědností. Tragický a nesmyslný konec jako by korunoval neradostný život, plný neklidu, vzpour a úniků. Snad i proto se i po stu letech stále vracíme j peripetiím jejího hluboce lidského osudu moderní ženy, která se narodila do nesprávné doby a marně usilovala ve svém postavení o nezávislost a štěstí.

O autorovi:
Martin Schäfer je germanista a erudovaný znalec dějin umění. Předmětem jeho hlavního zájmu jsou dějiny bavorské wittelsbašské dynastie, o čemž svědčí vydaný životopis bavorského krále Maxmiliána II. a četné studie.

Moje hodnocení:
Starší kniha, kterou jsem ale četla teprve nedávno. Nic moc nového nepřináší, věnuje se spíše obecným tezím o císařovnině životě. Ovšem jako obyčejná biografie je to kniha docela schopná, jednotlivé kapitoly se klasicky věnují představení rodiny, zásnubám, svatbě, císařovniným útěkům, mayerlingské tragédii, vztahu císařovny k Uhrám, kultu krásy, Vídni a světové výstavě, Kateřině Schrattové atp. Řekla bych, že je to kniha pro "začátečníky" - prostě pro ty, co toho o císařovně Alžbětě mnoho nevědí. Zajímavá je kapitola s názvem Velká císařovna, pokoušející se o srovnání významné panovnice Marie Terezie s dnes mnohem populárnější císařovnou Alžbětou. Všímá si rozdílů v životech těchto dvou dnes asi nejznámějších císařoven a pokouší se o nalezení i jistých podobností v jejich osudech. Přínosem pro knihu je jistě i to, že kromě obrázků v šestnáctistránkové příloze obsahuje spoustu dalších obrázků (sice černobílé a ne moc kvalitní) i v textu. Ještě k názvu knihy - vzhledem k tomu, že se jedná o seriózně se tvářící biografii císařovny Alžběty tak bych spíše dala přednost Sisi s jedním "s", neb se dvěma mi spíše evokuje Sisi filmovou.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 5. prosince 2008 v 18:04 | Reagovat

Tu knihu jsem četla a i spoustu dalších..Sissi a její syn - moje oblíbené osobnosti z našich dějin. Moc se mi tento blog líbí:)

2 Jana K Jana K | E-mail | Web | 11. prosince 2008 v 23:15 | Reagovat

Ducii děkuji za pochvalu mého blogu a jsem moc ráda, že se ti líbí:-) Na tvůj se budu taky ráda vracet, je moc hezký:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.