Románová sága o Sissi od Marieluise von Ingenheim (I. - VII. díl)

6. září 2008 v 18:00 | Jana K |  Románové knihy o císařovně Alžbětě

I. díl - Malá divoška

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1998
Počet stran: 256

Z německého originálu "Sissy - Der kleine Wildfang", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1996 přeložila Jarmila Doubravová.
Anotace:
Na Štědrý večer roku 1837 přichází v paláci Wittelsbachů v Mnichově na svět princezna Alžběta. Dcera vévody Maxe a jeho manželky Ludoviky vyrůstá s četnými sourozenci na rodném zámku Possenhofen, v překrásné krajině daleko od svazující dvorské etikety. Veselá a rozpustilá Sissi, spíš malá divoška než princezna, prožívá nádherné dny bezstarostného dětství v milující rodině a nikdo netuší, že toto citlivé děvčátko, nadevše milující svobodu, se stane jednou císařovnou Rakouska.
V jedenácti letech se Sissi v Innsbrucku poprvé setkává se svým bratrancem Františkem Josefem a jeho bratrem - a okamžitě se zamiluje do mladšího Karla Ludvíka. František Josef má v té době oči pouze pro Sissinu sestřenici Annu, dceru pruského krále. Uplyne však několik let a františek Josef je na cestě k Alžbětině sestře Heleně, kterou pro něj vybrali za manželku...
Na pozadí neklidné epochy, kdy důležitou roli hrála ne láska, ale sňatková politika, dochází v romantických lázních Bad Ischlu k rozuzlení, které je naprosto nečekané pro všechny zúčastněné a zcela změní život mladičké Sissi.

==========

II. díl - Mladá císařovna

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1998
Počet stran: 256

Z německého originálu "Sissy - Ein Mädchen wird Kaiserin" vydaného nakladatelstvím Tosa Verlagsgesellschaft mbH, Wien v roce 1998 přeložila Zuzana Soukupová.
Anotace:
Sissi hoří vzrušením - její sestra Helena bude císařovnou! Osudové setkání v Bad Ischlu však dopadne zcela nečekaně a všechno je najednou úplně jinak. Mladý císař nemůže se Sissi spustit oči a její bezprostřední chování a svěží půvab ho očarují natolik, že se rozhodne postavit na odpor domluvenému sňatku. Neodradí ho dokonce ani mrazivý nesouhlas arcivévodkyně Žofie a vroucí cit pro jednou zvítězí nad strnulou etiketou.
Sisi se musí téměř ze dne na den změnit z bezstarostného děvčete v první dámu rakouské říše, kde protokol a striktní společenská pravidla platí nadevše. Na pozadí barvitě vylíčených historických událostí a v nádheře vídeňského dvora, z níž vane kouzlo minulosti a přepych bývalé habsburské monarchie, se odehrávají osudy krásné císařovny - chvíle neskonalého štěstí, ale i nejkrutějších tragédií, jako smrt prvorozené dcerky či vážná nemoc. Pouze vzájemná láska Sissi a Františka Josefa pomáhá mladému páru přestát i ty nejtěžší zkoušky.

==========

III. díl - Srdce a koruna

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Počet stran: 256

Z německého originálu "Sissy - Ein Herz und eine Krone", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1994 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Krásná rakouská císařovna Alžběta, Růže z Bavorska, nyní již zralá žena a matka, oslňuje vídeňský dvůr. Odmítá krotit svou cestovatelskou vášeň, poznává nové kraje a prožívá nová "dobrodružství". Citelně ji zasáhne smrt tchyně, arcivévodkyně Žofie, setkává se s podivínským bratrancem Ludvíkem, králem bavorským. Snaží se pochopit a omlouvat výstřelky korunního prince Rudolfa, neboť ví, že syn zdědil hodně z její svobodomyslné povahy. Věnuje se své nejmladší dceři Marii Valerii, s níž podniká ozdravné cesty po celém světě. Navštěvuje opět Korfu, kouzelný kvetoucí ostrov s bujnou vegetací, na jehož březích se za šumění příboje zrodí i řada jejích oslavných básní na moře. Bouřlivá plavba domů na císařské jachtě Miramar se stane Alžbětě málem osudnou, ve Francii se téměř smrtelně zraní při pádu z koně, ale nakonec se šťastně vrací ke svému Francimu, aby oslavili stříbrnou svatbu.
Na příští cestě, tentokrát v Londýně, zastihne císařovnu depeše, která jí oznámí zasnoubení syna Rudiho s belgickou princeznou Stefanií. Sissi oddaluje svatbu, jak může. A přesto se Vídeň v květnu 1881 stává svědkem velkolepé podívané...

==========

IV. díl - Z deníku císařovny

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Počet stran: 248

Z německého originálu "Sissy - Aus dem Tagebuch einer Kaiserin", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1996 přeložila Markéta Regalová.
Anotace:
Císařovna Alžběta prožívá po boku milujícího Františka Josefa bouřlivá sedmdesátá a osmdesátá léta 19. století, ale neúprosně se blíží její životní předěl - padesáté narozeniny. Stále atraktivní a půvabná Sissi se začíná nostalgicky ohlížet za svým mládím a nevyhne se ani žárlivosti na mladou herečku Kateřinu Schrattovou, která se objevuje pořád častěji u dvora. A když císařovnina dcera Marie Valerie vykročí vlastní cestou a zasnoubí se s arcivévodou Františkem Toskánským, podléhá Sissi opět své cestovatelské vášni a odjíždí na milovaný řecký ostrov Korfu, aby zde nalezla ztracenou duševní rovnováhu. Podivná nemoc nejstaršího syna ji však brzy donutí k návratu a v klidu ji nenechá ani zpráva o údajné internaci jejího cratrance, bavorského krále Ludvíka II. Jedna tragédie stíhá druhou a vzápětí se celá monarchie otřásá v základech neuvěřitelnou zprávou o smrti následníka trůnu prince Rudolfa. Jen vzájemná láska pomáhá Sissi a Františku Josefovi překonat tuto strašlivou ztrátu. Pro Alžbětu však zůstává smrt jejího syna nevyřešenou záhadou...

==========

V. díl - Na zámku snů

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Počet stran: 240

Z německého originálu "Sissy - Im Schloss der Träume", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1993 přeložila Zuzana Soukupová.
Anotace:
Zemřel následník trůnu Rudolf. Jeho tajemný skon všechny nesmírně rozrušil, ve Vídni se šíří nejrůznější zvěsti a dohady. Podlehl Rudolf srdečnímu záchvatu, nebo byl otráven? Zastřelil se sám, nebo se stal obětí předem promyšleného spiknutí?
Zdrcená císařovna Alžběta neúnavně hledá pravdu o smrti svého syna a všechny domněnky zaznamenává na papír a ukládá do tajné schránky, která má být otevřena šedesát let po její smrti. Je přesvědčená, že její Rudi byl zavražděn. Rozhodne se, že bude navždy nosit smuteční šat.
Život však jde dál a zotavující se Sisi opět zatouží po dálkách. Navštěvuje znovu milovaný ostrov Korfu, kde mezitím pokračuje stavba Achilleionu - Alžbětina zámku snů. Císařovna věří, že v klidu rajské středomořské přírody najde vnitřní klid. Na všechno, co Achilleion skrývá a může nabídnout, je pyšná a těší se, až tu bude konečně svou vlastní paní.
Mezitím přichází dopis od dcery Marie Valerie, že je opět těhotná. Sissi spěchá oznámit tuto novinu své matce, ale zjišťuje, že je těžce nemocná. Vysněný zámek na Korfu je dostavěn. Štěstí, o němž Sissi snila, mizí, neboť stavba ji spoutává. A tak Sissi procitá ze svých snů a rozhodne se, že Achilleion prodá...

==========

VI. díl - Ples v Schönbrunnu

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Počet stran: 248

Z německého originálu "Sissy - Ein Walzer in Schönbrunn", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1998 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Císařovna Alžběta v doprovodu oddaného barona Nopscy opět cestuje po celém světě. Znovu navštěvuje Korfu, Karlovy Vary, Španělsko, Monte Carlo... Domů se vrací zcela nečekaně, když jí umírá matka a na zámku Lichteneggu se narodí její vnučka. Také se dozvídá, že se následník trůnu František Ferdinand zamiloval do české šlechtičny Žofie Chotkové, ale domnívá se, že jejich sňatek je nereálný. Svůj názor změní poté, co je pozvána císařovým synovcem na Konopiště - Františka Ferdinanda začíná chápat a chce mu pomoci. Do Vídně přijíždí petrohradský velkokníže Dimitrij, aby zmírnil napjatou politickou situaci. Je zvědav na krásnou císařovnu, s níž si má zatančit v Schönbrunnu valčík. Sisssi se na poslední chvíli z plesu omluví, protože nedokáže překonat paniku při pohledu na přeplněný Zrcadlový sál.
Nedlouho poté se vydává na dobrodružnou cestu do severní Afriky. Během strašlivé bouře na rozběsněném moři málem zahyne. Teprve tvrzení bulvárních novinových plátků, že císařovna Alžběta zešílela, ji donutí vrátit se zpět do Vídně. Znovu stojí v celé své kráse po boku manžela, s nímž se po celý život dělila o dobré i zlé...

==========

VII. díl - Černý diamant koruny

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 248

Z německého originálu "Sissy - Schwarzer Diamant der Krone", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1993 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Blíží se oslava tisícileté historie zlatého trůnu v Budapešti a uherská metropole chystá bouřlivé ovace. Vídeň zatím připravila novou atrakci v Prátru - nápodobu italských Benátek včetně kanálů a gondol. Císař František Josef navštěvuje Prahu, aby převzal dar Čechů - komfortní dvorní vlak. Císařská rodina má však starosti. Následník trůnu František Ferdinand se léčí z vážné plicní choroby a svou nemoc snáší velice těžce. Je zachmuřený, propadá depresím, a navíc si dělá starosti o snoubenku Žofii Chotkovou. Když ho v sanatoriu překvapí návštěvou milovaná teta Sissi, vyzná se jí z neutuchající lásky ke své vyvolené a Sissi mu ráda přislíbí pomoc. Po návratu do Vídně vysílá svou dvorní dámu do Čech, aby dívku našla, což se skutečně podaří. Sissi opět nemá stání a podniká cestu na Korsiku kde se svým doprovodem málem zahyne ve sněhové bouři. Po návratu do Vídně se musí soustředit - ač nerada - jen na jediné: na odjezd do Budapešti, kde se připravují oslavy uherského milénia, tisíciletí svatoštěpánské koruny.
 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alzbeta Alzbeta | E-mail | 28. února 2012 v 15:00 | Reagovat

Chcela by som sa opitat kde zozeniem tieto knihi uz ich zhanam viac ako 3 roky a mam iba dve casti a to 6a12 dieli a ostatne nemozem zohnat:( kto mi pomoze :)

2 Zuzana Zuzana | 21. května 2012 v 20:11 | Reagovat

ja som tieto knihy nasla v kniznici v jednej dedinke.teraz som precitala 1 a 2 cast. Som vasniva citatelka tejto knihy. Viem sa vzit do sisinej situacie. Mam rada aj herecku Romi Schneider ktora sisi hrala vo filme. Cize ak vam mozem poradit treba sa  pytat v knizniciach

3 Barbora Barbora | E-mail | 12. února 2016 v 20:54 | Reagovat

Dnes jsem právě dočetla VI.díl.Mám Sissi moc ráda už o ní vím všechno.Filmy jsem nejméně desetkrát.

4 Lucie Lucie | E-mail | 17. prosince 2016 v 16:00 | Reagovat

Dobrý den, právě jsem si na internetu přečetla, že sháníte knihy o Sissi od Marieluise von Ingenheim. Mám IV. díl Sissi Z deníku císařovny. Kniha je úplně nová a prodala bych jí za 79 Kč + poštovné.

5 bhrDialo bhrDialo | E-mail | Web | 2. května 2018 v 19:08 | Reagovat

viagra 100mg dosage <a href="http://viagraazmhj.com/#">generic viagra</a> viagra pills for sale <a href=http://viagraazmhj.com/#>online viagra</a>

6 nubmelty nubmelty | E-mail | Web | 24. května 2018 v 20:44 | Reagovat

viagra order <a href="https://bitcapblog.com/#">online generic viagra</a> generic viagra cheap https://bitcapblog.com/# - viagra online generic

7 pazHaway pazHaway | E-mail | Web | 9. června 2018 v 5:08 | Reagovat

pharmacy viagra <a href="http://viagrapfhze.com/#">viagra generic</a> cheap generic viagra <a href=http://viagrapfhze.com/#>viagra without prescription</a>

8 nnaHaway nnaHaway | E-mail | Web | 18. června 2018 v 3:09 | Reagovat

generic tadalafil <a href="http://genericcialls.com/"> generic cialis online</a> tadalafil <a href=http://genericcialls.com/> generic cialis online</a>

9 bfdWhefs bfdWhefs | E-mail | Web | 4. srpna 2018 v 22:02 | Reagovat

buy viagra uk <a href="http://mo-basta.org/">sildenafil price</a> soft tabs viagra <a href=http://mo-basta.org/>viagra reviews</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.