Románová sága o Sissi od Marieluise von Ingenheim (VIII. - XIV. díl)

6. září 2008 v 18:00 | Jana K |  Románové knihy o císařovně Alžbětě

VIII. díl - Koruna a rebelové

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 264

Z německého originálu "Sissy - Krone und Rebellen", vydaného nakladatelstvím hpt-Verlagsgesellschaft mbH & Co. KG, Wien v roce 1998 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
V květnových dnech roku 1896 žije Budapešť v opojné radosti z oslav tisíciletí svatoštěpánské koruny. Obyvatelé metropole na Dunaji konečně zase spatřili svou milovanou královnu! Po vyčerpávajících slavnostech se Sissi cítí slabá, propadá depresím a sepisuje poslední vůli. Velmi jí však prospěje pobyt ve švýcarském Territetu. Je jako vyměněná, plná chuti do života a opět zatouží po Vídni. Překvapí Franciho a nechá si podrobně vyprávět o jeho návštěvě na carském dvoře v Petrohradě. Štěstí však trvá jen chvilku - z Paříže přichází zpráva o smrti císařovniny sestry Žofie Charlotty, která uhořela v plamenech. Sissi má pocit, že Bůh ji trestá za to, že se zase odvážila radovat.
Ve Vídni se začínají šířit klepy o Františku Josefovi a slavné herečce Burgtheatru. Zlé jazyky přisuzují Kathi Schrattové a císaři poměr, který údajně překročil rámec přátelských vztahů. Sissi usoudí, že jediné východisko jak vzít pomlouvačům vítr z plachet je objevovat se co nejvíce ve společnosti svého muže i Kathi.
S nastávajícím podzimem opět odjíždí císařovnin zvláštní vlak do Francie a do Švýcarska. Alžběta nemá sni zdání o mladém muži jménem Luigi Lucheni, který v neapolských kasárnách právě obdržel zprávu o svém propuštění...

==========

IX. díl - Láska zůstane věčná

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 246

Z německého originálu "Sissy - Und ewig bleibt die Liebe", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1999 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Je listopad 1897 a Sissi je opět na cestě do Biarritzu. Císař se cítí velmi osamělý, a tak probírá starou korespondenci a vzpomíná na dobu, kdy císařovninou vášní byl lov a trávila hodně času v Anglii a Irsku. Účty, které Františk Josef platil, za Alžbětiny nákladné lovecké výpravy, ho tak netrápily jako podezření, jež mu hlodalo v srdci - císařovnu na každém honu doprovázel skvělý jezdec Bay Middleton. Bylo mezi nimi opravdu jen sportovní přátelství, jak mu Sissi líčila v dopisech? Co se dělo při každém honu na lišku? Jak se k sobě chovali při steeplechase? Co pro ně znamenaly společné romantické projížďky nádhernou přírodou? Mohl Alžbětě věřit, že skutečně dokáže odolat pokušení, a nepodlehnout tak atraktivnímu muži? Jako všichni manželé krásných žen i císař žárlil. Zvlášť, když se dozvěděl od svých konfidentů, že Middleton neustále odkládá plánovaný sňatek s mladičkou dívkou v Anglii, aby mohl kdykoli stát po boku své bohyně lovu, obdivované císařovny. Jen Sissi však ví nejlépe, jaký byl vztah mezi ní a Middletonem, vztah k milovanému manželovi a ostatním mužům... Jen ona sama ví, že láska zůstane věčná...

==========

X. díl - Čardáš a cikánské housle

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 224

Z německého originálu "Sissy - Csárdás und Zigeunergeigen", vydaného nakladatelstvím Hpt - Verlagsgesellschaft GmbH & Co. KG, Wien v roce 1998 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Leden 1898. Císař opět ve Vídni osaměl a chystá se k návštěvě ruského cara. Postrádá Sissi, která pobývá ve švýcarském Biarritzu a ve snaze uniknout nepříjemným myšlenkám se nechává hypnotizovat známým anglickým odborníkem. Z nitra se jí vynořují vzpomínky na dávno zapomenuté události a opět se jí do duše vkrádá vidina Gyuly Andrássyho, uherského národního hrdiny, jehož život málem ukončila oprátka. Vzpomínky na tohoto muže ji stále pronásledují. Bylo to tak krásné! Vybavuje si jejich setkání, kdy ho v uherském kroji zcela očarovala. I ona si uvědomila, že je to muž, do něhož by se mohla bláznivě zamilovat. Tklivý zvuk cikánských houslí a rytmus čardáše ji uchvátily natolik, že při projížďkách přírodou, s pohledným uherským magnátem zapomíná, že je císařovnou, a stává se pouze ženou, která je milovaná a šťastná. Gyula Andrássy se prohlašuje za Alžbětina rytíře, což je vyznání lásky a zároveň slib, že bude bránit císařovninu pověst a čest proti komukoliv. Nebyl snad okamžik, kdy byla Sissi korunována uherskou panovnicí a přijala korunu z Andrássyho rukou posvátný? Nebyl vlastně korunovací jejich tajné aliance? Po Gyulově smrti pokládá Sissi na jeho rakev kytičku konvalinek, jejichž význam znají jen oni dva...

==========

XI. díl - Zbývá pouze vzpomínka

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 240

Z německého originálu "Sissy - Was bleibt, ist Erinnerung", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 1993 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Prosinec 1897. František Josef je na státní návštěvě v Petrohradu, Sissi se ve společnosti dcery Marie Valerie zotavuje v Biarritzu. V duchu se jí často odvíjejí vzpomínky na dávno uplynulé dny, jako by se kolo času otáčelo nazpátek. Nádhernými barvami opět zazářilo léto roku 1863, jehož květy již dávno uvadly. Léto, kdy se Sissi seznámila v Bad Kissingenu během léčebného pobytu s ochrnutým Angličanem Johnem Colletem. Poté, co Alžběta zachytila jeho rozjetý invalidní vozík a zachránila mu život, se denně scházeli při pravidelných projížďkách na lázeňské promenádě. Collet se do Sissi bláznivě zamiloval, aniž tušil, kdo se za inkognitem hraběnky Hohenembsové skrývá. I císařovnu Collet přitahoval. Byl šarmantní inteligentní a vzdělaný, avšak stejně obdivuhodný jako politováníhodný. Chtěl sobě i celému světu dokázat, že jeho postižení nic neznamená. Rozhodl se, že "slečnu Hohenembsovou" k sobě připoutá navždy a požádá ji o ruku. Odvážné sny se zhroutily ve chvíli, kdy poznal, kdo ona krásná hraběnka z Vídně, kterou tak obdivoval, ve skutečnosti je. Oba se rozloučili s pocitem bolesti v srdci...
Léto 1898. Alžběta tuší, že její osud se pomalu naplnil. Loučí se s rodným Possenhofenem a odjíždí do Ženevy, kde však pobývá rovněž italský anarchista Luigi Lucheni, který se netají svou nenávistí k vrchnosti. Touží stát se hrdinou, jenž dá světu znamení...

==========

XI. díl - Láska ve tříčtvrtečním rytmu

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2000
Počet stran: 272

Z německého originálu "Sissy - Liebe im Dreivierteltakt", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 2000 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Když knihařský tovaryš Johann Strauss zakládal vlastní kapelu, málokdo tušil, že se zanedlouho stane c. a k. hudebním ředitelem dvorních plesů ve Vídni a jedním z nejznámějších hudebníků vůbec. Vlivem vyčerpávajícího uměleckého a neuspořádaného soukromého života umírá otec Strauss předčasně, štafetu však vzápětí přebírá syn Johann a okamžitě si získává oblibu arcivévodkyně Žofie. V rytmu jeho valčíku Myrtové věnce tančí císařští novomanželé František Josef a Sissi při korunovačním plese v roce 1854. Straussův slavný orchestr postupně dirigují jeho synové Johann, Josef i Eduard a koncertují na pódiích celého světa. Účastní se Světové výstavy ve Vídni, kterou zahájila císařovna Sissi. Johann Strauss si dokonce kupuje vilu v Bad Ischlu, aby byl nablízku císařskému páru, který zde pravidelně v létě pobývá. Když Vídeň oslavuje čtyřicetileté výročí císařovy vlády, skládá Johann Strauss pro Františka Josefa a Sissi půvabný Císařský valčík. Představuje si milovanou císařovnu, jak tančí šťastná v náručí svého muže. Všichni, kdo se pak zúčastnili velkolepého plesu, uspořádaného u příležitosti oslav, tančili na Straussovu hudbu, podle níž se celý svět kolébal ve tříčtvrtečním valčíkovém rytmu.

==========

XIII. díl - Poslední láska v Schönbrunnu

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2001
Počet stran: 256

Z německého originálu "Sissy - Die letzte Liebe in Schönbrunn", vydaného nakladatelstvím Tosa Verlag, Wien v roce 2000 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Vídeň roku 1907. V lidové zahradě je slavnostně odhalen pomník zavražděné císařovny Alžběty. Panovnice sedí na trůně a dívá se před sebe, ale její pohled i úsměv navždy zkameněly... Od oné tragické události v Ženevě uběhlo devět dlouhých let, avšak vzpomínka na Sissi je stále živá. Do Lidové zahrady proudí zástupy zvědavců, aby zhodnotily umělecký výtvor mistra Hanse Bitterlicha. Přichází i baron Peter von Brinktorff, sochař, který měl kdysi na starosti vyzdobit zahrady a park Alžbětina Achilleionu na Korfu... Jak se vlastně Brinktorff se Sissi seznámil? A co pro sebe vzájemně znamenali? Jak mezi nimi vzniklo ono vnitřní spojení? Proč Brinktorff - původně neoblomný - náhle změnil své rozhodnutí a přivolil k odjezdu na Korfu? Omámily ho její oči?
Na Kouzelném řeckém ostrově se sochař vrhá do práce. Jako jeho Achilles vyhlížející Helenu i on zasněně hledí na tyrkysové moře a toužebně očekává příjezd ženy, která dala jeho životu nový smysl...
Nezapírala Sissi sama před sebou nepřiznaný, leč přesto existující vztah? Nechtěla sama sebe obelhat s ohledem na vnější okolnosti, které ji nutily zachovat zdání?

==========

XIV. díl - Děti Koruny

Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2001
Počet stran: 182

Z německého originálu "Sissy - Die Kinder der Krone", vydaného nakladatelstvím Verlagsbuchhandlung Julius Breitschopf GmbH & Co. KG, Wien v roce 2000 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Když se Sissi, "malý větroplach" z bavorského Possenhofenu, stala manželkou císaře Františka Josefa, bylo jí šestnáct let a v sedmnácti přivedla na svět první dítě - princeznu Žofii. Mladá žena, všude obdivovaná pro svou krásu a přirozenost, se nejlépe cítila v koňském sedle, ale brzy poznala, že císařský trůn je mnohem nepohodlnější než sedlo a že nejdůležitější povinností panovnice je porodit dědice trůnu.
Mocnou a bohužel také neporazitelnou protihráčku měla mladá císařovna v arcivévodkyni Žofii, své tchyni, která se po narození obou prvních Alžbětiných dcer - Žofie a Gisely - a posléze i dědice trůnu Rudolfa ujala přísné výchovy dětí Koruny a omezovala Sissi i v mnoha dalších ohledech. Císařovna si mohla plně vychutnat až péči o nejmladší dceru Marii Valerii, kterou si "nedala vzít" a jež se stala jejím nejmilejším dítětem.
Alžbětin dlouholetý souboj s mocnou protivnicí, její stále tragičtější osud a trvalé hledání životního štěstí daleko od vídeňského dvora, to je téma závěrečného románu ze série knih o rakouské císařovně Alžbětě Bavorské zvané Sissi.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Karolina Karolina | E-mail | 28. prosince 2008 v 12:37 | Reagovat

Ahojky, moc se omlouvám, moc to sem nepatří, ale nevíte prosím někdo, kde by se daly objednat tyto knihy o Sissi - chybí mi poseldní čtyři díly :(

2 Romy Romy | Web | 19. ledna 2011 v 16:58 | Reagovat

Mně chybí dokonce díly 7-14. také je nemohu sehnat.

3 Tereza Tereza | 2. května 2011 v 20:32 | Reagovat

Pokud jste některá ze Zlína tak knihovna F.Bartoše a běžte do knihovny pro dospělé!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.