Mnichovský palác na Ludwigstrasse

10. srpna 2008 v 22:00 | Jana K |  Místa spjatá s císařovnou Alžbětou
Tak tady to všechno začalo... Tady se na Štědrý den roku 1837 přesně ve 22:43 hodin narodila bavorským vévodským rodičům dcera, která dostala jméno Alžběta Amálie Eugenie. Děvčátko bylo nedělňátko, neboť 24. prosinec připadl v roce 1837 na neděli a navíc už při narození mělo děvčátko jeden zoubek, "zub štěstí", jak se v Bavorsku říkávalo. Nikdo v tu chvíli netušil, tím méně otec novorozeného děvčátka vévoda Max, a vlastně ani tušit nemohl, že se z tohoto nenápadného miminka, které právě spatřilo světlo světa, jednou stane rakouská císařovna...
Ale ještě se podívejme o nějaký ten rok zpátky... Vévoda Maximilian von Bayern měl významného švagra. Bratrem jeho ženy Ludoviky byl bavorský král Ludwig I. Ten se ve dvacátých letech devatenáctého století právě zabýval tím, jak dodat svému sídelnímu městu Mnichovu světového vzhledu a lesku. K velkolepým plánům tohoto monarchy patřila výstavba luxusní třídy v klasicistní architekruře. Proto se pro tuto mnichovskou Ludwigstrasse naléhavě hledali stavebníci. Ačkoli si vládnoucí bavorský panovník příliš svého švagra nevážil, jako zájemce o nezastavěný pozemek mu přišel nanejvýš vhod.
A tím tedy začala stavba opulentního městského paláce, zvaného Maxův palác. Teprve druhá světová válka ho proměnila v trosky, na nichž vznikla dnešní Zemská centrální banka.
V tomto městkém paláci vévody Maxe se pramálo dbalo, nebo spíš se dá říct vůbec nedbalo na dvorskou etiketu. Domácí pán vévoda Max měl v oblibě rozverné slavnosti, rozpustilou a především dosti pochybnou a pro královský dvůr nepřijatelnou společnost. Jeho další obrovskou láskou byli koně. Do prostorného nádvoří si proto dal vestavět pravé nefalšované cirkusové šapitó s manéží a balkony, z nichž mohla mnichovská veřejnost obdivovat vévodovy překrásné koně a především jeho výkony v drezuře. Při sestavování programu cirkusových představení se Max nikdy nezatěžoval konvencemi a vůbec nedbal, jakou nevoli tím vzbudí u svých noblesních příbuzných v královské rezidenci. Klidně povolil vystupování i potulným a především dosti podezřelým kejklířským tlupám, které dělali tak šťavnaté vtipy, že si je Mnichované vyprávěli jen šeptem.

Pohled na dnešní vzhled tohoto paláce:

Narození císařovny Alžběty v tomto paláci připomíná rovněž pamětní deska, která je umístěna na levé straně od vchodových dveří do paláce a kde si můžeme přečíst:
Zde se narodila roku 1837 "Sissi" Alžběta, císařovna rakouská a královna maďarská.

Ještě něco málo ke vzhledu paláce:
Palác sestával z trojkřídlé stavby (tříposchoďová) na Ludwigstrasse a na západě byla na tuto připojená čtyřkřídlová hospodářská budova (dvouposchoďová). Naproti této budově byl na západě malý park.

Ještě celkový pohled na Ludwigstrasse z roku 1842, zde při příjezdu a uvítání princezny Marie Friederiky Pruské, která se provdala za pozdějšího bavorského krále Maximiliana II., který nastoupil na trůn po svém otci Ludwigovi I.

A na úplný závěr celkový pohled na dnešní Ludwigstrasse:
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Monis Monis | Web | 28. srpna 2008 v 15:53 | Reagovat

To by mě zajímalo, který z těch posledních dvou obrázků je zrcadlově. Směr pohledu se nikdy nemění ale kostel je vždy na jiné straně. :)

2 Jana K Jana K | E-mail | Web | 28. srpna 2008 v 22:17 | Reagovat

Tak nad tím jsem taky přemýšlela... :-) těžko říct...

3 Jan Aksamit Jan Aksamit | E-mail | 20. dubna 2016 v 23:37 | Reagovat

Historická fotografie ukazuje pohled na jih, směrem na Odeonsplatz/Marienplatz, kde je vidět v pozadí Feldherrnhalle, což vypadá z dálky jako brána, je to ale budova. Dnešní fotografie ukazuje pohled opačným směrem na sever, kde je vidět brénu Siegestor. Takže foto a obraz jsou správné, nic není zrcadlově. 22 let jsem žil v Mnichově, dobře to místo znám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.