Korunu snímám z unavené hlavy

13. srpna 2008 v 22:00 | Jana K |  Knihy o císařovně Alžbětě
Podtitul: Soukromý život císařovny "Sissi"
Autor: Gabriele Praschlová-Bichlerová, Josef Cachée
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1996
Počet stran: 192 str. + 16 čb. příl.

Kolik dávám bodů: 9/10

Z německého originálu "...von dem müden Haupte nehm' die Krone ich herab - Kaiserin Elisabeth Privat", vydaného nakladatelstvím Amalthea Verlag, Wien - München - Berlin v roce 1981 přeložila včetně veršů Olga Jeřábková.
Anotace:
CÍSAŘOVNA ALŽBĚTA ZCELA PRIVÁTNĚ
Tato kniha se nejen svým obsahem, ale i celkovým pojetím liší od jiných biografií. Vypráví o soukromém životě císařovny Sissi, jejím způsobu života, denním režimu, o tom, jak se oblékala, jak pečovala o své tělo a vlasy, jak se stravovala, o jejích zálibách, sportovní činnosti, nemocech, kúrách, uměleckém talentu, pověrčivosti, úzkostech a depresích, o jejích cestách i osobách, které ji obklopovaly a sloužily jí a jež si oblíbila. Podává věrný obraz ženy, která se usilovně vyhýbala veřejnému zájmu, dvornímu ceremoniálu a etiketě. Publikace je zpracovaná na základě archivních dokumentů, korespondence a pamětí nejrůznějších lidí, které s Alžbětou přicházeli do styku, a zahrnuje i citáty z císařovnina veršovaného deníku.
Alžběta Habsburská - Wittelsbachová zvaná Sissi byla v soukromém životě rozporuplná osobnost. Vytvářela si svůj vlastní styl, který se jen zřídkakdy shodoval se zásadami dvorního ceremoniálu. Každodenně kontrolovala svou váhu a míry, neboť kult krásy a dokonalé postavy patřil k jejím hlavním zájmům. Kvůli tomu držela přísné diety, i hladovku a aktivně sportovala, aby si udržela mladistvou kondici. Různé zdravotní problémy a nemoci však tento program značně narušovaly, a tak absolvovala zdlouhavé léčebné kúry, aby svou ješitnost aspoň zpoloviny ukojila. Přinášela jí velké oběti: protože měla od dětství špatné zuby, mluvila a usmívala se s téměř zavřenými ústy. Jakmile se jí na tváři objevila třeba jen drobná vyrážka, celé dny se vyhýbala společnosti a v důsledku přibývajících příznaků stáří se zhruba od pětačtyřiceti let nedávala portrétovat ani fotografovat. Císařovna Alžběta vášnivě milovala zvířata, především psy a koně, proto není divu, že jízda na koni patřila k jejím nejoblíbenějším sportům. Umělecky se vyžívala ve hře na citeru a podle svého velkého vzoru Heinricha Heina psala i básně. Věnovala se studiu cizích jazyků a literatury. Vášnivě ráda cestovala a je téměř typické, že její život na jedné z těchto cest i skončil - tragicky a náhle, jak sama předem vytušila.

O autorech:
Dr. Gabriele Praschlová-Bichlerová, historička a spisovatelka, přepracovala části rukopisu z pozůstalosti spoluautora knihy, doplnila ho a rozšířila o citáty z dopisů a soukromých záznamů a o biografické detaily. Ve spolupráci s potomky císařského páru prověřila jejich správnost a některé podrobnosti opravila.
Josef Cachée byl po čtyřicet let pracovníkem rakouských úřadů a a orgánů pro správu zámků. Zasloužil se o obnovení císařských apartmánů ve vídeňském Hofburgu v jejich původní podobě.

Moje hodnocení:
Pěkná knížka, která poodhalí spoustu méně známých informací o císařovně. Na knize je dobré že obsahuje i dopisy a nejrůznější citáty, jak osob z okolí císařovny, tak i z císařovnina deníku, které nejsou tolik známé.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Adla Adla | 2. prosince 2009 v 9:46 | Reagovat

Nejlepší kniha co jsem o Sisi četla!Doporučuji!!!!

2 Romy Romy | Web | 31. července 2010 v 11:04 | Reagovat

A jak je napsaná. Je to text a jen pár obrázků, nebo je to podobné knize Sissi-Nesmrtelná císařovna (to znamená, že je tam téměř na každé stránce obrázek)?

3 Jana K, autor blogu Jana K, autor blogu | E-mail | Web | 31. července 2010 v 15:55 | Reagovat

[2]: Je to klasická knížka formátu A5, kde je jen 16 listů černobílých obrázků, jinak text, rozdělený do několika kapitol.

4 Kathrin Kathrin | 15. října 2015 v 19:38 | Reagovat

Prosím vás, kde se ta knižka dá koupit?

5 Jana K, autorka blogu Jana K, autorka blogu | E-mail | Web | 15. října 2015 v 19:50 | Reagovat

[4]:Vzhledem k tomu, že se jedná o dost starou knihu tak jedině v antikvariátu nebo na Aukru.
Znáte webovky http://muj-antikvariat.cz ???
Zkuste štěstí tam, já jsem tak koupila spoustu knih, které jsem dlouho nemohla sehnat.
Tahle kniha ale nepatří k těm těžko dostupným, přes výše zmíněné webovky ji určitě seženete i do stovky. Přeji hodně štěstí:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.