Císařské dětství

13. srpna 2008 v 22:00 | Jana K |  Knihy o císaři Franzi Josefovi a jeho bratrech
Podtitul: Z deníku arcivévody Karla Ludvíka, bratra císaře Františka Josefa
Autor: Gabriele Praschlová-Bichlerová
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 1999
Počet stran: 168 + 16 čb. příl.

Kolik dávám bodů: 7/10

Z německého originálu "Kaiserliche Kindheit - Aus dem aufgefundenen Tagebuch Erzherzog Carl Ludwigs, eines Bruders von Kaiser Franz Joseph", vydaného nakladatelstvím Amalthea Verlag, Wien - München v roce 1997 přeložila Blanka Pscheidtová.
Anotace:
Duben 1844 - srpen 1846
Dětský deník z doby pozdního biedermeieru
Děti ze společensky výše postavených a vzdělaných rodin byly vedeny k zaznamenávání každodenních událostí formou deníků. Každé dítě přistupovalo k psaní jinak a je zajímavé sledovat, jak se svého úkolu zhostil arcivévoda Karel Ludvík. Středem jeho myšlenek byla bezesporu milovaná maminka, ale věnoval se i výuce, studijnímu plánu, hrám, cestování a společně trávenému volnému času s rodiči a bratry. Proto je jeho deník především výmluvným svědectvím o habsburském soukromí a důkazem, že třináctiletý arcivévoda dosáhl po dvou letech určeného cíle: jeho vyjadřovací schopnosti se velmi přiblížily dobovému konverzačnímu tónu společnosti dospělých.
K vrcholným zážitkům historika patří okamžiky, kdy nečekaně narazí na odborně zajímavý a dosud nezveřejněný materiál. Tak se v množství nejrůznějších dokumentů z rakouského císařského domu našel deník arcivévody Karla Ludvíka, který ho začal psát v jedenácti letech a pokračoval v něm pravidelně dva roky. Byla to dobrá příprava pro jeho pozdější společenský život, neboť se musel naučit konverzovat a udržovat rozhovor stejně jako dospělý. Mladý autor byl mladší bratr pozdějšího císaře Františka Josefa, kterého již v dětství určili za budoucího rakouského panovníka. Kniha je věnována pozdnímu dětství Karla Ludvíka a jeho bratrů a dozvíme se, že všichni přikládali největší význam rodinnému životu, jenž překvapivě připomínal všední den a nenáročný životní styl měšťanské domácnosti. Deník nabízí pohled do nejhlubšího soukromí císařské rodiny. Při líčení každodenních zážitků a vzhledem k blízkosti vypravěče k nejvýznamnějším osobám země unikne často dětským ústům hodně spontánního a pravdivého, co by dospělý pisatel nikdy nezveřejnil.

O autorce:
Dr. Gabriele Praschlová-Bichlerová, historička a spisovatelka, se narodila ve Vídni. Napsala mnoho historických děl.

Moje hodnocení:
Velmi zajímavá kniha, která nás nechá nahlédnout do nejhlubšího soukromí císařské rodiny formou deníku jedenáctiletého arcivévody.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.